NALINKOVANÝ blogspot

Vyrobeno na Moravě...

2. června 2012 v 15:03 | Mňoukla&vymňoukla |  Povíd(ač)ky
... je název soutěžní povídky. Před několika dny to vypadalo, že jsem mezi pěti nominovanými.... Planý poplach, jen jsem to špatně pochopila. Takže neoceněná soutěžní povídka pro očka, která by sem snad zabloudila:Začalo to na Moravě

"Pochválen buď Ježíš Kristus," šeptla jsem na pozdrav, když mi klášterní dveře otevřel usměvavý mnich. "Až na věky, slečno, až na věky," odpověděl a podal mi svíčku. Společně jsme se vydali do dlouhé, křížové chodby. Byla tmavá a její ticho rušilo jen šustění benediktinovy kleriky a mé opatrné našlapování.
Prohlížela jsem si potemnělou rajskou zahradu, když tu mne vyrušilo cinkání klíčů. Mnich otevřel dveře do obrovské, klášterní knihovny, která mi vyrazila dech. Benediktin, ač potěšen mým údivem, byl očividně netrpělivý. "Musím jít k večerní modlitbě, až půjdete, zamkněte za sebou a klíče dejte na věšák u dveří, nechám je v zámku. Olejová lampa je již připravena na regále historických knih. Bůh vás provázej, slečno." Poděkovala jsem svému mizejícímu průvodci a se zatajeným dechem šla zapálit lampu, abych viděla na obálky knih.
Nemělo cenu vybírat nějakou určitou knihu, sáhla jsem poslepu do police. Na zadní straně knihy bylo velkými písmeny napsáno LETAPÁNĚ 1500. Otevřela jsem ji u lakovaného, dřevěného stolku. Náhle rozrazil okno nade mnou silný vítr. Ve vteřině rozvířil stránky knihy, ale já jsem se instinktivně vrhla ke dveřím. Napůl cesty k nim jsem se uklidnila, klíče jsou přece v zámku. Byly tam. Z druhé strany dveří. Marně jsem lomcovala rezavou, léta nefunkční klikou.
Vrátila jsem se ke knize a položila na ni vyčerpaně hlavu. Foukal vítr, rozfoukával mi vlasy a nadouval moji sukni. Sukni? Vždyť jsem na sobě měla kalhoty…
Otevřela jsem oči, na sobě jsem měla dlouhou tógu a v ruce jsem nedržela knihu, ale dopis. Pergamenový svitek popsaný latinsky. Lekla jsem se a chtěla se podívat z okna, kolem mne byla cizí místnost. Venku pálilo slunce, na ulici si hrály děti v bílých tunikách, obuté v topáncích. Znovu jsem sáhla po dopisu a začala luštit jeho obsah.
Iulius zdraví svou drahou Iulii. Ceasar Aurelius nás vedl za Markomany. Je nám zima, polovina vojáků má horečnou nemoc. Je možné, že se nevrátím. Dávej na sebe pozor, nejdražší! Miluji tě i tady, v daleké Moravii, nedaleko Carnunta. I.
Nestihla jsem ani politovat "svého" Iulia, když se zase zvedal vítr…
Byl velmi silný, vrávoravě jsem došla k nejbližšímu domu a opřela se o jeho stěnu. Vedle mne se ozval něčí hrubý hlas: "U Peruna, to je počasí!" hartusil muž, který vycházel z hliněného domku. "Ženská, co tu stojíte?! Nemáte dost práce? Když už jste tady, pojďte se podívat na tu návštěvu ze Soluně."
U malé, dřevěné kapličky se mačkala spousta lidí. Než mi někdo zaclonil výhled, zahlédla jsem dva muže, z nichž se jeden opíral o stočenou berlu. Najednou zástup poklekl, nevěděla jsem proč, ale radši jsem také klesla na kolena. Klečícím zástupem se ozval hromový, povýšený hlas: "Moravané! Až z dalekého Řecka k nám zavítali šiřitelé božího slova! Slyšte boží slovo, buďte služebníky božími a služebníky svého knížete Rostislava!" Představovaní muži požehnali zástupu, kterým cloumal čerstvý vichr.
Chtěla jsem se něčeho chytit, ale větev, které jsem se přidržela, se utrhla. Vítr konečně ustal. Větev jsem pořád držela v ruce. Tedy myslela jsem si, že ji držím. Ve skutečnosti jsem držela naběračku. Po předchozích větrných výletech jsem si už docela zvykla. "Co tu stojíš a nic neděláš? Rozlévej polévku!" utrhl se na mě kdosi, až jsem nadskočila. Za mnou stál břichatý chlap s číší vína. Když viděl, jak jsem se lekla, rozesmál se. "I neboj se, maličká," vzal mne kolem pasu a pokynul mi na volnou židli. Ostatní panstvo se na to tvářilo, jakoby kouslo do citronu. "Dnes se musí slavit přátelé," hlaholil břicháč, "Morava už navždy patří k Čechám. To ten Poděbrad! Už žádné války s bratry Čechy, už z nás žádný pán nemůže udělat vlastizrádce, nemůže nás poslat do války proti Čechům!" Halasení břichatého chlapa přerušila rána, kterou způsobila rozražená okenice…
Otevřené okno znovu bouchlo a poryv větru roztočil stránky knihy přede mnou. Knížka sklapla. Sedřená písmena názvu se nedala rozluštit. Jen drobný nápis na spodní části titulní strany.
LETAPÁNĚ 1500, VYROBENO NA MORAVĚ.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Fredy Kruger Fredy Kruger | 2. června 2012 v 18:43 | Reagovat

" Byla jsem velká !  ne malá,
když po prvé jsem tady skákala " !

" Co mluvíš takto ?  vždyť nejsi žena " !
( řvou lidé ) .... osoba rozhozena !

" Jsem otřesen ! ... Nebo otřesena ? "
( snaží se vzpomenout svého jména )
..." Jsem manžel, nebo snad manželka " ?

" Tvé jméno jest  Robertt Pytellka "!

( vykříkl z davu  Hugo  Binna )
" Všemu jest na vině  trampolina !
... do hlavy jsi se párkrát flák ! "

... Z davu zní hučení :  " Je to tak !"

2 Benda z Monia Benda z Monia | E-mail | Web | 3. června 2012 v 12:17 | Reagovat

Škoda, že to nevyšlo. Ale naše předchozí dohoda platí! :D

3 Sabina Sabina | Web | 3. června 2012 v 17:41 | Reagovat

Takže nic ? To je mi moc líto, ale hlavně z toho nebuď smutná, máš velký talent, povede se to jindy.
Mně se ta povídka moc líbí.

4 lucisek169 lucisek169 | Web | 4. června 2012 v 19:42 | Reagovat

To je škoda, ale nevěs hlavu. I kdyby ti to nějaká komise desetkrát neschválila tak mě se to bude líbit :)

5 babkainternetka babkainternetka | 5. června 2012 v 11:30 | Reagovat

Já ti blahopřeji-vyhrála jsi ,pro mne jsi nejlepší,nestačímse divit,co vše umíš a no .....děkuji  a těším se na....

6 ch-ienne ch-ienne | Web | 5. června 2012 v 14:53 | Reagovat

je to skvelé... hlavné je zúčastniť sa :)  a Gerard je proste super :D milujem jeho filmy a jeho humor ;)

7 Vendy Vendy | Web | 6. června 2012 v 19:54 | Reagovat

Výborné! Cestování v čase, nebo spíš něco jako rreinkarnace. Nebo regrese... ale vlastně je to fuk, jak se časové posuny nazvou.
Je to prostě dech dějin.
Ale že teda zavanuly! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
<a href="http://www.bloglovin.com/blog/4435675/?claim=nbzjvcbvqx3">Follow my blog with Bloglovin</a>