NALINKOVANÝ blogspot

Květen 2013

Cyrano

13. května 2013 v 20:51 | Mňoukla&vymňoukla |  Zatlapkaná poezie
Z božského představení...

Blok, či blog, to je oč tu běží

8. května 2013 v 21:42 | Mňoukla&vymňoukla |  Různé (vy)mňouky
Lord Hamlet nás krásně uvedl do mé fejetonistické úvahy (aneb FÚ - teoreticky je v ní špetka humoru). FÚ je soutěžním zpracováním tématu: Má mít dnešní spisovatel blok nebo blog?, které vyhlásily dámy spisovatelky - blogerky, Temářka a Edith Holá.

Jednou jsem si v roztomilé secesní kavárničce všimla spisovatele (byl to spisovatel, to člověk pozná), měl před sebou hrneček od kávy, sklenku vína a kouřil cigaretu s náustkem. Před sebou otevřený počítač. Vypadalo by nepochybně líp, kdyby psal na papír. Ale při dilematu, jestli mít blok, či blog, nehraje vizáž asi nejpodstatnější roli (i když je potřeba připustit, že s blokem by byl ten spisovatel v kavárně úžasný).
Blog je v mnoha ohledech praktický. Přitáhne čtenáře, může dopomoci k popularitě a poskytuje ohlasy. Spisovatelé- blogeři mají nevýslovnou výhodu oproti spisovatelům- "blokerům" v tom, že mají přímý kontakt se čtenáři, což je (alespoň podle mého laického názoru) důležité a dílu to dělá dobrou reklamu.
Blok, obyčejný papírový sešit, vám neposkytne komentář čtenáře. Chcete-li dát svou práci někomu přečíst, jsou potíže s čitelností písma, zatímco s Timesem snad ještě nikdy nikdo problém neměl. Přesto má výhody, které blog nikdy mít nebude.
Můžete do něj napsat absolutně COKOLIV. Nejniternější myšlenku, kterou byste nikdy nepředhodili veřejnosti, ale přesto se někdy v budoucnu může hodit do nějakého dílka, správně zamaskovaná už nebude tak osobní. Když vám nejde psát, můžete blok popsat hloupostmi, které nikdo nechápe. A když se strašlivě rozčílíte, věřte, že vám přinese mnohem větší uspokojení, když rozškubete papír, než když rozmlátíte Backspace napadrť.
Nachomýtnete-li se k nějaké kuriózní situaci, která by stoprocentně stála za zpracování, napíšete si ji do bloku, který prakticky vytáhnete z kapsy saka (musíte ovšem volit inteligentní velikost, blok velikosti A4 by nejspíš nepůsobil v té kapse zrovna elegantně) a váš malý, papírový kamarád vám ji připomene večer, kdy budete mít starosti s tím, kde dneska seženete večeři a na nic jiného už nemyslíte.
Pochybuji, že poletíte domů, abyste postřeh nacvakali do blogového editoru. Navíc, pochybuji, že by čtenáři byli moudří ze článku typu: "muž a žena; hospoda brzy ráno; ona křičí, protože musí platit; říká, že málo snědla; on nemá drobné". Bylo by to nepochybně zajímavé, jen byste ne některé méně kreativní čtenáře působili mírně šíleně.
Nejlepším řešením je mít obojí. Přiloží-li vám však nějaký šílený mafián k hlavě revolver a bude požadovat okamžitou odpověď na otázku: "Blog nebo blok?", radila bych sázet na papír.

Tak nám Oč doběhlo,
Mňouký.
<a href="http://www.bloglovin.com/blog/4435675/?claim=nbzjvcbvqx3">Follow my blog with Bloglovin</a>