NALINKOVANÝ blogspot

Srpen 2014

O myšlenkách a o knize O ženách a o lásce

25. srpna 2014 v 14:56 | Mňoukla&vymňoukla |  Různé (vy)mňouky
Mít v názvu čtyři "o" je účel, protože po dočtení druhé knihy Edith Holé (blog, facebook) se mi pusa zformovala přesně do tohohle písmena. Jelikož jsem četla povídku, která vznikla ještě před románem O ženách a o lásce, věděla jsem, co mám přibližně čekat, ale přesto mě příběh neuvěřitelně dostal.

Noční návštěva

20. srpna 2014 v 11:07 | Mňoukla&vymňoukla |  Různé (vy)mňouky
Hluk a shon dne a večera i foukání větru, ba nejjemnější ho vánku zní jejím uším jako ukolébavka a víčka jí padají přes oči jako opona utržená z provazu, zní-li místem, kde zrovna bydlí, nějaký hluk. Ticho ji budí účinně drnčením a tetelením. Tu se zvedne, uhladí vlasy, vklouzne do šatů a podle vzduchu se vydá na cestu. Omočí prstík ve vodě, která stekla z barev ilustrátorů, a zvedne jej. Čeká, až ucítí studený proud vzduchu z chladnoucího čaje nebo vřelý z teplajícího vína, co jste zapomněli u knihovničky.
Pak usedne do knihovny, loktem otírá hřbety knih od prachu, a proto má v tom míste šaty tak proušoupané. Když zvedá hlavu, aby dohlédla až na knihy v horních policích, spadnou jí vlasy z dlouhého krčku (má ho vytahaný od čtení), a tak je pod bradou a za ouškem vidět modrofialový flíček, který se možná trošku černá.
Kdo z knižních hrdinů bere tu křehkou patronku vět do náruče, a když mu dojdou slova, jež mu mu napovídá autor zpoza záložky, líbá ji tak láskyplně? Ať už myslíte na Valmonta, Cyrana z Bergeracu nebo lékaře Tomáše, plavete v tom jako muška v inkoustu. Skvrnky na její kůži jsou šmouhy tiskařeské černi, kterou schovává v parfémovém flakónku. Kdyby ji skutečně někdo z nápadníků chytil do náruče, cítil by vůni nových knih.
Z knihovny už vyndavá poslední knížku, prohlédne ji, vyzunkne obsah jakoby pila horkou čokoládu a ne četla. Potom si na chvilku sedne k vám na rameno, které oddechování ze spánku mění v houpačku, a do ucha vám našeptá, po čem ke čtení byste měli zatoužit. Ráno se probouzíte s hlavou zamotanou její knižní voňavkou a metelíte do knihovny nebo knihkupectví pro tu našeptanou knihu, aniž byste věděli, že za to může sklenička nebo hrnek, co jste zapomněli vypít.
<a href="http://www.bloglovin.com/blog/4435675/?claim=nbzjvcbvqx3">Follow my blog with Bloglovin</a>