NALINKOVANÝ blogspot

Noční návštěva

20. srpna 2014 v 11:07 | Mňoukla&vymňoukla |  Různé (vy)mňouky
Hluk a shon dne a večera i foukání větru, ba nejjemnější ho vánku zní jejím uším jako ukolébavka a víčka jí padají přes oči jako opona utržená z provazu, zní-li místem, kde zrovna bydlí, nějaký hluk. Ticho ji budí účinně drnčením a tetelením. Tu se zvedne, uhladí vlasy, vklouzne do šatů a podle vzduchu se vydá na cestu. Omočí prstík ve vodě, která stekla z barev ilustrátorů, a zvedne jej. Čeká, až ucítí studený proud vzduchu z chladnoucího čaje nebo vřelý z teplajícího vína, co jste zapomněli u knihovničky.
Pak usedne do knihovny, loktem otírá hřbety knih od prachu, a proto má v tom míste šaty tak proušoupané. Když zvedá hlavu, aby dohlédla až na knihy v horních policích, spadnou jí vlasy z dlouhého krčku (má ho vytahaný od čtení), a tak je pod bradou a za ouškem vidět modrofialový flíček, který se možná trošku černá.
Kdo z knižních hrdinů bere tu křehkou patronku vět do náruče, a když mu dojdou slova, jež mu mu napovídá autor zpoza záložky, líbá ji tak láskyplně? Ať už myslíte na Valmonta, Cyrana z Bergeracu nebo lékaře Tomáše, plavete v tom jako muška v inkoustu. Skvrnky na její kůži jsou šmouhy tiskařeské černi, kterou schovává v parfémovém flakónku. Kdyby ji skutečně někdo z nápadníků chytil do náruče, cítil by vůni nových knih.
Z knihovny už vyndavá poslední knížku, prohlédne ji, vyzunkne obsah jakoby pila horkou čokoládu a ne četla. Potom si na chvilku sedne k vám na rameno, které oddechování ze spánku mění v houpačku, a do ucha vám našeptá, po čem ke čtení byste měli zatoužit. Ráno se probouzíte s hlavou zamotanou její knižní voňavkou a metelíte do knihovny nebo knihkupectví pro tu našeptanou knihu, aniž byste věděli, že za to může sklenička nebo hrnek, co jste zapomněli vypít.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Benda z Monia Benda z Monia | Web | 24. srpna 2014 v 18:09 | Reagovat

Já našeptáno mám tolik, že police bude následkem mé čtecí rychlosti plna ještě měsíce a možná roky.
Tak moc přání a tak málo času...

2 MarcoD MarcoD | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:51 | Reagovat

Miluju čtení vašich článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
<a href="http://www.bloglovin.com/blog/4435675/?claim=nbzjvcbvqx3">Follow my blog with Bloglovin</a>