NALINKOVANÝ blogspot

O myšlenkách a o knize O ženách a o lásce

25. srpna 2014 v 14:56 | Mňoukla&vymňoukla |  Různé (vy)mňouky
Mít v názvu čtyři "o" je účel, protože po dočtení druhé knihy Edith Holé (blog, facebook) se mi pusa zformovala přesně do tohohle písmena. Jelikož jsem četla povídku, která vznikla ještě před románem O ženách a o lásce, věděla jsem, co mám přibližně čekat, ale přesto mě příběh neuvěřitelně dostal.

Vyhradila jsem si pro čtení celé odpoledne a navařila si několik hrnků čajů, abych od louskání knížky nemusela odcházet. Dobře jsem udělala, pro obě Edithiny knihy totiž platí anglický výraz pro čtivost - "quick to read" (rychlé k přečtení). Téma je poutavé, příběh neuvěřitelný a přitom skutečný a spisovatelčin styl psaní, kterým empaticky popisuje psychiku všech postav a doplňuje ji běžícími myšlenkami charakterů psanými kurzívou, chytlavý. Nevytvořit si k postavám nějaký vztah, ať už kladný nebo záporný, je téměř nemožné.

Kniha je rozdělena do tří částí, první a druhá část popisují stejné období z pohledu dvou žen. Sledovat tutéž dějovou linku dvakrát dává vytoužené odpovědi na otázku: "jak se cítila ta druhá?", ale na druhou stranu nemůžete očekávat náhlý zvrat v příběhu (kterému bych se po mnoha předchozích nedivila), protože děj znáte už z první části, nové jsou jen emoce, popisy, některé postavy a jejich myšlenky.

Třetí část se odehrává o pětadvacet let později, kdy si Sára - dítě surogace, uvědomuje, že se od rodičů v něčem zásadním liší, a hledá samu sebe. Poslední část je plná duševních obrazů, které znají čtenáři první knihy. Dodávají příběhu tajemno, dobrodružno, ale zároveň klid. Sára při svém hledání potkává i lásku, takže po poměrně emočně náročných dvou částech si odpočinete a nausmíváte se u téměř pohádkové romantiky. Nebudu Vám prozrazovat, jak Sářino hledání skončí, jenom Vám prozradím, že nepřečíst si obě knížky Edith Holé znamená prohloupit, protože jsou z těch, které zhltnete za den, ale přemýšlíte o nich ještě týdny.

Spousty úspěchů Edith přeje a za čtení děkuje,
Mňou.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ?! ?! | 1. září 2014 v 11:23 | Reagovat

Já tomu nerozumím, 25.8 tady vyšel tenhle článek o knížce, kterou jsi podle facu Martinusu dočetla na den nepřečtených knih - tedy včera??

2 tokmlhy tokmlhy | E-mail | Web | 25. května 2015 v 22:41 | Reagovat

Zdravím tě,
ráda bych ti nabídla možnost autorské spoluúčasti na připravovaném knižním projektu mé sestry.
Úkolem je napsat vyjádření jakéhokoliv rozsahu, žánru a jazykových prostředků na téma "nejhorší situace v mém životě a nejlepší cesta z ní ven". Doplňující fází projektu je zodpovězení dotazníku na téma, který se zabývá životními hodnotami.
V případě zájmu o bližší informace, prosím, kontaktuj mou sestru Kristýnu Kohoutovou na e-mail kristynakohoutova@email.cz, případně na facebook do zpráv na facebook.com/KristynaKohoutovaCZ.
S pozdravem,
Alexandra Kohoutová

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
<a href="http://www.bloglovin.com/blog/4435675/?claim=nbzjvcbvqx3">Follow my blog with Bloglovin</a>